WSKAZÓWKI DLA UCZNIÓW

Drodzy Uczniowie!

Zajęcia w szkołach są nadal zawieszone. Pracując zdalnie pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci:
• korzystajcie ze stron odpowiednich do swojego wieku;
• sprawdźcie, czy macie na swoim/domowym komputerze zainstalowany program antywirusowy;
• pamiętajcie, że Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje w nim zamieszczane są prawdziwe;
• nie podawajcie swoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu zamieszkania, haseł, nie udostępniajcie swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób;
• pamiętajcie, iż osoby w Internecie nie zawsze mogą być tymi, za które się podają;
• nie klikajcie w nieznane linki i załączniki z e-maili;
• nie otwierajcie e-maili z nieznanych źródeł, itp.;
• sprawdzajcie, czy strona, na którą się logujecie jest na pewno bezpieczna, jeśli nie jesteście pewni, pytajcie rodziców;
• uważnie pobierajcie pliki z sieci.

Jak się uczyć? Zasady efektywnej nauki.

1. Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.
  2. Kontroluj temperaturę. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20-22 stopnie Celsjusza
  3. Zrób porządek w pokoju i na biurku. Zadbaj by nic nierozpraszało Twojej uwagi.
  4. Rozsądnie gospodaruj czasem. Rozpisz, czego musisz się nauczyć i ile przypuszczalnie zajmie Ci to czasu.
  5. Bądź punktualny. Staraj się nie spóźniać na zajęcia on-line.
  6. Zdrowo się odżywiaj , pij dużo wody.
  7. Staraj się jak najwięcej uczyć przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
  8. Siedź wygodnie, dbaj o swój kręgosłup i oczy.
  9. Rób sobie przerwy. Podobno najwięcej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 15 minut zajęć. Tak samo jest z uczeniem się. Dobrze uczyć się przez 30-45 minut. Potem zrób sobie 5-15 minutową przerwę.
  10. Ruszaj się! Podczas przerw zażywaj jak najwięcej ruchu, by pobudzić krążenie i dotlenić mózg. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń: wymachy rąk, przysiady, pajacyki. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą energią.

Zaplanujcie swój czas tak, aby nie spędzać całego dnia przy komputerze,  smartfonie czy tablecie, zadbajcie o ruch. Korzystajcie ze świeżego powietrza, pamiętając o zachowaniu rygorów sanitarnych.

Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek problemów, zawsze możecie się zwrócić o pomoc do Waszych wychowawców, pedagoga, czy innych nauczycieli. Proście też o wsparcie Waszych rodziców.  W sytuacjach szczególnie trudnych możecie korzystać z telefonów zaufania, których numery podane są na stronie szkoły.

Powodzenia!

Pedagog szkolny-Małgorzata Łata